Cilj projekta je jačanje upravljačkih kompetencija dužnosnika na središnjoj i lokalnoj razini te najviše rangiranih rukovodećih službenika.
Svrha projekta je kontinuirano osnaživanje kompetencija iz područja vođenja i upravljanja kao osiguranje preduvjeta uspostave principa dobrog upravljanja i ostvarivanje visoke kvalitete javnih politika.
Projektni sažetak ostvaren je u okviru Structural Reform Support Programme (SRSP) – Program potpore strukturnim reformama, kojim Europska komisija pruža potporu svim zemljama članicama EU u njihovim institucionalnim i administrativnim reformama.
Projektne aktivnosti službeno su započele 1. srpnja 2021. godine, održavanjem sastanka na kojem su sudjelovali predstavnici DG Reform-a i predstavnici francuskog Instituta za javnu upravu (INSP), a ukupno trajanje projekta je 22 mjeseca.
Projektne aktivnosti usmjerene su jačanju kompetencija dužnosničke i rukovoditeljske razine, osiguranju ostvarenja misije Škole te realizaciji izazova koje je Vlada RH pred Školu postavila posljednjim izmjenama Uredbe o osnivanju 2018. godine, kada je jedan od zadataka Škole postala edukacija dužnosnika.
Projekt je podijeljen u dvije komponente:
– izrada i provedba specijaliziranog programa izobrazbe namijenjenog dužnosnicima i rukovoditeljima
– prijedlog izmjene institucionalnog okvira DŠJU s ciljem osiguranja ostvarenja misije Škole te jačanja kompetencija dužnosničke i rukovoditeljske razine.
Implementacijom ovog projekta omogućava se uspostava modula programa usavršavanja i ostalih pripadajućih aktivnosti za dužnosničku i najvišu razinu rukovodećih službenika (ravnatelji uprava) te na taj način doprinosi depolitizaciji i profesionalizaciji javne uprave.
Područja iz kojih će se provoditi pripadajuće projektne aktivnosti su : vodstvo i upravljanje, antikorupcija, sprječavanje sukob interesa, strateško planiranje, a kao partner na projektu izabrana je INSP (Institut national du service public), institucija koja predstavlja europskog lidera u području jačanja rukovoditeljskih kompetencija s dugogodišnjom tradicijom osmišljavanja menadžerskih programa te je kao takva logičan izbor za implementaciju projektnih aktivnosti.
Uloga dužnosnika i rukovoditelja javnog sektora je od izuzetne važnosti u procesu uspostave principa dobrog upravljanja, a nedostatak kontinuiranog jačanja kompetencija dovodi do izostanka strateškog promišljanja, što rezultira implementacijom neadekvatnih rješenja, neuočavanjem problema i prilika, nesprječavanjem koruptivnih pojava, demotiviranjem zaposlenika te u konačnici lošom kvalitetom usluga građanima.
Pripadajuće projektne aktivnosti potrebno je osmisliti na način koji će odgovarati upravo njihovim specifičnim potrebama s obzirom na visoku razinu odgovornosti, zahtjeve i izazove s kojima se suočavaju u administrativnom okruženju.